Slovenská svadba

V AFRICKOM ŠTÝLE
Zuzana a Richard
leto 2012
FOTOREPORTÁŽ
 
 

Vianočná výstava

v galérii LIMAA
6.-17.12.2010
FOTOREPORTÁŽ
 
 

Výstava AFRIKA!

v galérii PLACIDITÉ
27.9.-3.10.2010
FOTOREPORTÁŽ
 
 

Africká noc

City Pension Topoľčany
11.11.2011
FOTOREPORTÁŽ
 
 

Kaftany a dashiki

ostrov Korzika
leto 2011
FOTOREPORTÁŽ
 

O tkaninách BOGOLANFINI (MUDCLOTH)

BOGOLANFINI alebo Mudcloth (angl. mud - bahno, cloth - tkanina, plátno, súkno) ako tradičný materiál bol prvýkrát vyrobený v Mali, Západná Afrika. 
Zvyčajne je charakteristický bielym geometrickým vzorom na čiernom, hnedom, horčicovom (žltohnedom), červenom alebo zelenom pozadí (hoci občas nájdeme aj iné farby).
 
Spôsob spracovania tkaniny BOGOLANFINI skutočne vyžaduje použitie bahna ako suroviny pre jej výrobu. Tento proces zahŕňa okrem iného použitie fermentovaného bahna ako i kvapaliny, ktorá je namiešaná z listov domorodých stromov. BOGOLANFINI – v doslovnom preklade „bahenné plátno“ - je obvykle v tejto tekutine namáčané niekoľkokrát predtým, než je tkanina naozaj dokončená.

Napriek tomu, že tkanina BOGOLANFINI je u nás relatívne nová a v iných krajinách, napríklad v zámorí sme ju mohli bežne vidieť len od rokov 1990, BOGOLANFINI v Afrike sa datuje už v 12. storočí nášho letopočtu.

Tradičná tkanina BOGOLANFINI je vyrobená staromódnym štýlom tkania bavlny do pásikov na krosnách a následným viazaním týchto prúžkov dohromady. Tkanina sa potom premyje (pričom sa spravidla zrazí), vysuší sa na slnku a napokon je ozdobená vzormi. Zaujímavé je, že dosť veľa vzorov sa na tkaninách Mudcloth aplikuje takmer tak, ako keby to bol negatív fotografie. Biele vzory sú tam, kde nebolo použité farbivo.

Ak chcete dnes nájsť originálny kus tkaniny BOGOLANFINI, nemusíte hľadať ďaleko. Náš internetový obchod sa zameriava na pôvodné materiály dovážané priamo z Afriky z lokalít a od remeselníkov, ktorých Vám tiež postupne na našej stránke predstavíme. Tieto informácie budeme postupne pridávať do galérie článkov pre tých, ktorí by sa popri nakupovaní chceli dozvedieť aj niečo viac.

Vo svete sú tieto plátna k dispozícii aj na voľnom trhu, avšak môžete tu vidieť veľký rozdiel v kvalite a textúre. Pretože tkanina BOGOLANFINI je vyrobená ručne, je celkom jednoduché odlíšiť pravú tkaninu Mudcloth z Mali od jej moderných napodobenín. Väzba autentickej tkaniny BOGOLANFINI bude mať nepravidelný vzhľad, pretože je vyrábaná ručne. Jej textúra sa pohybuje od strednej po hladké štruktúry a určite sa nebude predávať v baloch alebo roliach tak, ako bežne nakupujeme moderné látky v našich obchodoch. BOGOLANFINI je často skladaná a predávaná po jednotlivých kusoch rôznych rozmerov.

Najbežnejšia je čierna tkanina BOGOLANFINI, ktorá sa zvyčajne používa pri odovzdávaní prísloví alebo rozprávaní príbehov. Do jej vzorov sú pritom zakomponované skutočné symboly.

Biela tkanina BOGOLANFINI je najvzácnejšia a často sa používa pri zvláštnych obradoch.

Červená tkanina BOGOLANFINI je často spájaná s kmeňmi národa Fulani a s poľovníckou činnosťou, hoci významy sa môžu líšiť v závislosti od regiónu a od ľudí, vzhľadom k tomu, že Afrika je tak obrovská a zahŕňa stovky kmeňov.

BOGOLANFINI je nádherná textília s úžasnou a zaujímavou históriou.
Je možné zakúpiť a používať ju nielen ako oblečenie, ale aj pre domácu dekoráciu vrátane drapérií, prikrývok, tapisérií, čalúnenia, návlekov na vankúše, rôznych remeselných výrobkov a poskytuje mnoho ďalších možností podľa našej vlastnej fantázie.


ČO ZNAMENAJÚ VZORY TKANÍN BOGOLANFINI?

Kosti hada.
Zmysel tohto vzoru býva často spochybňovaný, ale najčastejším vysvetlením je, že súvisí s odvahou, pretože poukazuje na kosti hada, takže by mohol identifikovať bojovníka zabíjajúceho hada alebo preukazujúceho statočnost iným spôsobom.

Tekvica.
Tento vzor predstavuje kvet, ktorý vykvitne z tekvice – pôvodnej rastliny regiónu známej ako tekvica ´calabash´. Tieto tekvice rastú na viniči a po zbere sú zvyčajne vydlabané a vysušené pre remeselnú tvorbu. Tieto tekvice takto možno znovu ožijú ako hudobné nástroje, ako napríklad kmeňový nástroj ´kora´. Taktiež sa môžu stať rezonátormi v balafóne.

Rodina a spoločenstvo.
Tento vzor odráža lásku rodiny a komunity. Kruh predstavuje dom rodiny a bod uprostred je rodina sama. Symbol predstavujúci jednotu rodiny. (Jednota a spolupatričnosť rodiny a komunity je v afrických kmeňoch jedným z najsilnejších duchovných faktorov- poznámka prekladateľa).

Kosák a čepeľ.
Tento vzor rozpráva príbeh  o poľnohospodárovi, ktorý mal neobyčajnú prácu. Približne 80% pracovných síl v Afrike pozostáva z malých farmárov a poľnohospodárstvo tvorí 40% regionálneho hrubého domáceho produktu.

Hovoriaci bubienok.
Toto je jeden z najčastejších symbolov na textlíliách Mudcloth. Talking drum - hovoriaci bubienok, ktorý sa používa na zvolávanie bojovníkov do boja, ako aj pre vyplašenie zvierat počas lovu...

Podušky.
Tento motív znázorňuje blahobyt a prepych. Hovorí sa, že vzor reprezentuje podušky zámožných žien z oblasti Mauretánie. Tieto ženy nemusia robiť nič, len klásť svoje hlavy na vankúše.


Lakeť leguána.

Vzor symbolizujúci šťastie, pretože leguán je známy tým, že dovedie lovca k vode.

Vreteno.
Vzor predstavujúci vreteno používané pri tkaní súkenného plátna. Je to veľmi starý tradičný a pravdepodobne najčastejšie používaný motív na tkaninách BOGOLANFINI.