Slovenská svadba

V AFRICKOM ŠTÝLE
Zuzana a Richard
leto 2012
FOTOREPORTÁŽ
 
 

Vianočná výstava

v galérii LIMAA
6.-17.12.2010
FOTOREPORTÁŽ
 
 

Výstava AFRIKA!

v galérii PLACIDITÉ
27.9.-3.10.2010
FOTOREPORTÁŽ
 
 

Africká noc

City Pension Topoľčany
11.11.2011
FOTOREPORTÁŽ
 
 

Kaftany a dashiki

ostrov Korzika
leto 2011
FOTOREPORTÁŽ
 

Niečo o maskách FANG

Masky FANG si udržiavajú významné miesto v dejinách Ghany. Ako masky boli používané pri iniciačných obradoch (zasvätenie, prijímací ceremoniál, slávnostné uvedenie). 


Ľudia kmeňa FANG používali masky vo svojich tajných spoločnostiach. Členovia tejto mužskej spoločnosti ich nosili pri prijímaní nových členov a pri prenasledovaní zločincov. Zamaskovaní a oblečení v kostýmoch z rafie sa spolu s pomocníkmi objavovali v obci po zotmení. Každý z nich niesol svetlo pochodne.

Masky FANG nosia tiež duchovní vodcovia počas rituálov, pri odháňaní zlých duchov alebo ako symboly znázorňujúce bohatstvo a prosperitu.

Drvivá väčšina kmeňov FANG obýva rovníkový dažďový prales v Gabone. Sem siaha aj pôvod týchto masiek, avšak kmene FANG sú rozložené na rozsiahlom území línie atlantického pobrežia rovníkovej Afriky a možno ich nájsť v Kamerune, Gabone, rovníkovej Guinei, Ghane...

Masky FANG sú zvyčajne podlhovasté s vyrezávanými líniami tiahnucimi sa od čela až po špičku nosa a zdobené tepanými kovovými intarziami.